Salman Rushdie davası ertelendi

BBC’nin haberine göre Şeytan Ayetleri kitabıyla İslam dünyasının tepkisini çeken yazar Salman Rushdie’yi, 2022’de katıldığı bir konferansta bıçaklayan Hadi Matar’ın avukatları, New York’ta görülen davaya ilişkin açıklama yaptı. Avukatlar, Rushdie’nin saldırıya ilişkin kaleme aldığı ve yakında çıkması beklenen Knife: Meditations After an Attempted Murder” adlı kitabının, savunma için kanıt olabileceğini ve inceleme hakkına sahip olduklarını belirtti.

25 YILA KADAR HAPİS ALABİLİR
Kitabın duyurusunun yapılmasının ardından avukatların sunduğu dilekçeyle duruşma tarihi ertelendi. Saldırının ardından mahkeme, Matar’ın kefaletsiz tutuklu kalmasına hükmetmişti. Matar, ikinci dereceden cinayete teşebbüsle suçlandığı takdirde 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Uzun süredir New York şehrinde yaşayan Rushdie, 12 Ağustos 2022’de Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsü’nde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada Matar’ın bıçaklı saldırısına uğramıştı. Biri boynundan olmak üzere 10’dan fazla bıçak darbesine maruz kalan Rushdie, karaciğeri ile bir kolundan ciddi yara görmüş ve bir gözünü kaybetmişti. Matar, 14 Ağustos 2022’de ilk çıktığı mahkemede suçsuz olduğunu iddia etmişti.

Rushdie, Haziran 2023’te BBC Newshour’a, Matar ile mahkemede yüzleşmek isteyip istemediğinden emin olmadığını söylemişti. 1980’lerde yazdığı Şeytan Ayetleri kitabıyla İslam dünyasının tepkisini çeken Rushdie hakkında, dönemin İran lideri Ayetullah Humeyni tarafından ölüm fetvası verilmişti. Humeyni’den sonra ülke liderliği makamına gelen Ali Hamaney de Rushdie hakkındaki fetvanın değiştirilemez olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir