Netanyahu’nun reddettiği rehine anlaşmasının detayları ortaya çıktı

DUVAR – İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun abluka altındaki Gazze’de 5 günlük ateşkes karşılığında bazı rehinelerin serbest bırakılması teklifini reddettiği ileri sürüldü.

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, görüşmeler hakkında bilgi sahibi kaynaklar, Netanyahu’nun 7 Ekim’deki saldırıdan hemen sonra yapılan görüşmelerde anlaşmayı tam anlamıyla reddettiğini belirtti. Buna göre, görüşmeler İsrail’in 27 Ekim’de başlayan kara harekatının ardından devam etse de Netanyahu bazı rehinelerin serbest bırakılması karşılığında ateşkes içeren tekliflere karşı sert bir tutum izledi.

‘HÜKÜMET, TEKLİFİ REDDETTİĞİNİ KARA OPERASYONUYLA GÖSTERDİ’

Kaynakların verdiği bilgilere göre, İsrail’in kara operasyonları başlamadan önce yapılan müzakerelerde çok daha fazla sayıda rehinenin serbest bırakılması teklif ediliyordu.Hamas, Gazze’de rehin tutulan onlarca yabancı ülke vatandaşının serbest bırakılmasını teklif etmişti.

Görüşmelere aşina üç kaynağın verdiği bilgilere göre, masadaki orijinal anlaşma, 5 günlük ateşkes karşılığında çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve hastaların serbest bırakılmasını içeriyordu. Ancak, İsrail bu teklifi reddetti ve reddettiğini kara operasyonuyla gösterdi.

‘İSRAİL ÖNCE LİSTE İSTEDİ, HAMAS ÇATIŞMALARA ARA VERİLMESİNİ’

Görüşmelere aşina kaynaklardan biri, İsrail’in kara harekatının ardından yavaşlayan görüşmelerde başlıca tartışma konusunun İsrail’in Hamas’tan bulunduğu bir talep olduğunu söyledi. Buna göre, İsrail, Gazze’de tutulan her bir kişinin adı ve diğer bilgilerinin olduğu detaylı bir tam liste talep etmişti. İsrail, bu listeyi almadan saldırılara son vermek istemedi.

Hamas ise çatışmalara ara verilmeden böyle bir liste sunamayacağını bildirdi. 240 rehinenin Gazze’nin farklı yerlerinde farklı gruplarca tutulduğu tahmin edilirken, The Guardian, Hamas’ın bu yanıtının kendilerinin de kaç kişinin nerede rehin tutulduğunu ya da kaç kişinin saldırılardan kurtulduğunu kesin olarak bilmediğini gösterdiğini yazdı.

‘HAMAS BAŞTA BAŞKA TALEPLERDE DE BULUNDU’

Başka bir kaynağın paylaştığı bilgilere göre, Hamas esasında ilk önce rehineler karşılığında esir takası, yakıt ve diğer malzemeleri talep etmişti. Ardından bu talepler hava saldırılarının durdurulması talebi için bir kenara bırakıldı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir