Hatimoğulları: Hataylılar her yağmurda enkaz altında bırakılıyor

ANKARA – Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay’daki depremzedelerin barınma sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

‘HATAYLILAR HER YAĞMURDA ENKAZ ALTINDA KALIYOR’

Hatay’ın her yağmurda enkaz altında bırakıldığını belirten Hatimoğulları, 1 Ekim’de Hatay’da yağan sağanak yağmurun ardından deprem felaketini yaşayan yurttaşların; “Hataylılar olarak yetimden öte bırakıldıklarını” ifade ettiklerini belirtti. Hatimoğulları; önceki yağışlarda da aynı trajedinin tekrarlı bir şekilde yaşandığını belirtti ve neden hiçbir önlem alınmadığını sordu.

HASTANELER SU ALTINDA, İKİ AYDA ONARIM YAPILMAMIŞ’

Açıklamasında; depremin ardından kentte kurulan Sahra Hastanesini ve Defne Devlet Hastanesini de su bastığını hatırlatan Hatimoğulları, “Geçen iki aylık süreye rağmen hastanenin bakım ve onarımının yapılmadığını maalesef tekrarlanan sular altında kalış görüntülerinde görmüş olduk” ifadelerini kullandı.

HATAYLILAR EĞİTİMDE DE MAĞDUR

Üniversiteliler için hazırlanan çadır yurtlarının da sular altında kaldığına değinen Hatimoğulları, “Deprem mağduriyetini iliklerine kadar hisseden Hataylılar eğitimde de mağduriyet yaşıyorlar. Öğrencilerin nasıl koşullarda eğitim göreceği, okula nasıl gideceği, okulların hasar durumları, eğitim emekçilerinin barınmaları ile ilgili belirsizlikler çözüme kavuşturulmadan yeni eğitim-öğretim dönemine başlandı” dedi.

Deprem bölgesindeki en önemli sorunun barınma ihtiyacı olduğunu kaydeden Hatimoğulları, Bayraklı Geçici Konaklama Merkezinde konteynerlere yerleştirilen depremzedelerin konaklama merkezinden çıkartılmak istendiğine dikkat çekti.

‘BARINMA KOŞULLARINI SAĞLAMAMAK POLİTİK BİR TERCİHTİR’

Depremin ardından 8 ay geçmesine rağmen bölgede insani yaşam koşullarının halen sağlanmadığını belirten Hatimoğulları, “Yandaş sermayeye bütçe dağıtırken, barınma koşullarını depremzede yurttaşa sağlamamak; politik bir tercihtir. Bizler biliyoruz ki 21 yıldır AKP iktidarı tercihini yurttaştan yana değil sermayedardan yana kullanıyor” ifadelerini kullandı.

‘BIRÇLANDIRARAK DEĞİL, ÜCRETSİZ KONUT SAĞLANMALI’

Evleri, işyerleri yıkılan yurttaşların tekrar borçlandırılarak onlarca yıl sonra kendi evlerini, işyerlerini tekrar satın almaları formülünü eleştiren Hatimoğulları, maddi ve manevi olarak deprem yıkıntıları altında kalan yurttaşların omuzlarındaki yükün azaltılarak, konutlarına, işyerlerine ücretsiz olarak sahip olmalarının sağlanması gerektiğini vurguladı. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir