Benzine yeni indirim gelecek!

Brent petrol ve döviz kurunda yaşanılan son dakika gelişmeleri akaryakıt indirimi ve zammı haberlerini beraberinde getiriyor. Brent petrol sert düşüşe geçerken akaryakıt fiyatlarına peş peşe indirim haberleri geldi. 5 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere benzin fiyatlarına 2,10 TL indirim gelirken 6 Ekim Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 liradan fazla indirim gelmesi bekleniyor.

MOTORİN FİYATLARI AYNI

Motorin fiyatlarında ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

İstanbul’da motorinin litre fiyatı 40,13 lira olarak belirlenmiş durumda.

GÜNCEL BENZİN FİYATLARI

Şehirlere göre benzin fiyatları şöyle:

İstanbul Avrupa: 34,68 TL
İstanbul Anadolu: 34,63 TL
Ankara: 35,29 TL
İzmir: 35,41 TL

Petrol fiyatlarında dalgalanma

Investing.com‘un derlediği bilgilere göre, benzindeki son indirimler, uluslararası petrol piyasasında yaşanan gelişmelere paralel olarak gerçekleşiyor. Son zamanlarda dalgalı bir seyir izleyen Brent petrol, son haftalarda yaşanan sert düşüşle birlikte varil başına 85 doların altına geriledi. Özellikle bugün yaşanan gerileme, Eylül 2022’den bu yana görülen en büyük günlük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Brent petrol, yüzde 5,6’lık bir kayıpla 86 dolardan işlem gördü.

Dolar kuru rekor seviyelerde

Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, akaryakıt fiyatları üzerinde dolar kuru etkili olmaya devam ediyor. Dolar 27,60 TL seviyelerinde rekor seviyelerde hareket ediyor.

Bu nedenle litre başına 35-40 TL bandında fiyatlanan benzin ve motorin, araç sahipleri için hâlâ önemli bir mesele olarak gündemde bulunuyor.

TCMB Başkanı Erkan’dan akaryakıt açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan da bu konuya dikkat çekti. Meclis komisyonunda yaptığı sunumda, akaryakıt fiyatlarının fiyatlama davranışları üzerinde ilave bir risk oluşturduğunu belirten Erkan, akaryakıt fiyatlarının önümüzdeki dönemde enflasyon üzerinde risk oluşturmaya devam edeceğini ifade etti.

Erkan ayrıca sanayiye yönelik elektrik ve doğal gaz zamlarının da yıllık enflasyonu artıracağına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir