Sol Parti kararını açıkladı: Emek ve Özgürlük İttifakı’na katılmayacağız

14 Mayıs seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı çıkarmama kararı alan Emek ve Özgürlük İttifakı’nın ‘genişleme’ çabaları sürerken Sol Parti’nin seçimlerdeki tutumu kesinleşti.

Seçime ittifak ile girecek partilerin ittifak protokollerinin YSK’ye teslimi için son güne girilirken (24 Mart) Sol Parti’nin seçimlerdeki tutumu da kesinleşti.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre Emek ve Özgürlük İttifakı’nda yer almama kararı alan Sol Parti, bunun nedenini ise “ittifaka sunduğu önerilerin kabul edilmemesi” olarak açıkladı.

Sol Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, Emek ve Özgürlük İttifakı ile Sosyalist Güç Birliği’nin seçimde işbirliği yapabilmesi konusunda HDP ile üç kez görüştüklerini belirterek şunları söyledi: “İttifaka, seçime Sol Parti olarak kendi kimliğimizle gireceğimizi belirttik. Emek ve Özgürlük İttifakı ile Sosyalist Güç Birliği’ni yan yana getiren bir adım atılabilirse seçim işbirliği için bunu önemsediğimizi ve bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğimizi ifade ettik. Ancak bize, Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında seçime girme önerisinde bulunuldu ve bazı kentlerde seçime girmememiz istendi. Biz de Emek ve Özgürlük İttifakı’nın bir parçası olmadığımızı belirttik. Biz, bir seçim işbirliğini önemsiyoruz. Dolayısıyla bu seçim işbirliğinin isminin, her iki bloku temsil eden bir isim olması gerektiğini söyledik.”

‘İŞBİRLİĞİ ARAYIŞIMIZA KARŞILIK BULAMADIK’

Emek ve Özgürlük İttifakı’ndan, isim konusunda bir değişikliğin söz konusu olmadığı ve Sol Parti’nin bazı kentlerde seçime girmemesi konusundaki kararlarından vazgeçmedikleri yönünde bir geri dönüş aldıklarını ve bu koşullarda seçim işbirliğinin mümkün olmadığını belirten Tombul, şöyle devam etti: “Emek ve Özgürlük İttifakı’nın üyesi değiliz. Bu ittifakın kendi üyelerine yaptığı öneriler bizi bağlamıyor. Bunlar ittifak içi tartışmalardır. Bugün itibarıyla seçim işbirliği arayışımıza bir karşılık bulamadık. Ama şunu söylemek gerekir ki biz seçim sürecinde ve seçimden sonra da HDP ve Emek ve Özgürlük İttifakı’yla dayanışma ve işbirliğini sürdürmekte kararlıyız. Seçime kendi kimliğimizle, Sosyalist Güç Birliği olarak giriyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir