İstanbul’da siber operasyon: 1 yabancı şüpheli tutuklandı

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul’da faaliyet gösteren bir plastik fabrikasının ticaret yaptığı İngiltere firmasından ödemesini alamadığı bilgisi üzerine, ödeme sistemini ve mail hesaplarını takibe aldı.

Yapılan inceleme sonucu yabancı uyruklu 1 kişinin, yabancı şirketlerle ticaret yapan Türk firmalarının “oltalama” diye tabir edilen yöntemle mail hesaplarını hacklediği, ticaret içerisinde bulunulan yabancı firmaları kendi kurduğu paravan emlak ofisi hesabına yönlendirdiği ve ödemeleri bu hesaba aktardığı belirlendi. Bahsi geçen kişinin, kurduğu paravan şirket üzerinden çaldığı ödemeleri ise ev satışı adı altında akladığı tespit edildi.

Harekete geçen jandarma ekipleri şüpheli kişiyi, Esenyurt’taki ikamet adresinde yakaladı. Evde yapılan aramada çok sayıda dijital bulgu ve suçtan elde edildiği değerlendirilen yüklü miktarda para ele geçirildi.

Nitelikli hırsızlık suçunu, bilişim sistemleri kullanarak işlediği tespit edilen şüpheli, çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir